آویزان کردن ایران اسلامی دریایی جمهوری خلق

آویزان کردن: ایران اسلامی دریایی جمهوری خلق اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است / یک فعال محیط زیست

یک فعال محیط زیست گفت: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است که جهت مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید جهت آن

خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است / یک فعال محیط زیست

یک فعال محیط زیست: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است

عبارات مهم : ارتباط

یک فعال محیط زیست گفت: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است که جهت مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید جهت آن تلاش کنند.

به گزارش ایسنا، محمد کوشافر شامگاه (پنج شنبه) در همایش اصفهان و زاینده رود و مراسم رونمایی از کتاب پا به پای زاینده رود، اظهار کرد: زندگی، تمدن و حیات مرکز کشور عزیزمان ایران مدیون زاینده رود و تالاب گاوخونی هست. اصفهان و زاینده رود در هم درآمیخته اند، خاک اصفهان ارتباط بسیار نزدیکی با زاینده رود دارد و گیاهان، کشاورزی و حتی فرهنگ مردم وابسته به زاینده رود بوده هست. روایاتی نیز اصفهان را شفاخانه گیاهی نامیده اند.

خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است / یک فعال محیط زیست

این فعال محیط زیست گفت: رشد فناوری با بی برنامه بودن، واردات کارخانه ها از خارج از کشور، اقتصاد محوری و تبدیل آب به پول و رشد دانش با اینکه مناسب هست، ولی مهندسی صرف بوده هست. این عنوان از اتفاقاتی بود که آفات آن دامن زاینده رود را گرفت و در این راه هیچ توجهی به توان زمین و اوضاع زیست نشد.

کوشافر ادامه داد: اینترنت حاصل دانش و فناوری مناسب هست، ولی در مقطعی از وقت اطلاعات نادرستی از زاینده رود در شبکه های مجازی پخش شد که حاصل آن ناحقی به اصفهان بوده هست. باید با تفکر بیش تر به زاینده رود اندیشید.

یک فعال محیط زیست گفت: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است که جهت مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید جهت آن

وی افزود: در دومین گزارش اوضاع محیط زیست کشور عزیزمان ایران از سوی شرکت حفاظت محیط زیست در سال 84 زاینده رود با بیش از 70 درصد آلودگی در رده آلوده قرار گرفت. برنامه ریزان در دوره ای از زمان، توسعه زاینده رود را به کانال برداشت آب و تخلیه فاضلاب رساندند.

این فعال محیط زیست گفت: ندیده ایم که زاینده رود، زاینده اصفهان و مادر فلات مرکزی کشور عزیزمان ایران است بلکه تنها آن را به عنوان کانال برداشت آب مشاهده کردهایم که بروز پیامدهای آن در حال وقوع هست. اوضاع تالاب گاوخونی، خشکی رودخانه، اوضاع کشاورزان تاریخی شرق از این پیامدها هست. کشاورزانی که بسیار به اصفهان کمک کرده اند و اگر زمین هایشان از بین برود اکوسیستم اصفهان درگیر می شود و فرسایش خاک را به همراه خواهد داشت.

کوشافر اظهار کرد: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است که جهت مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید جهت آن تلاش کنند. آینده کشور به همه مردم بستگی دارد که نگارنده آن مدیران و مسئولان ملی هستند. هنوز هم وقت داریم که جهت آن خوب بنویسیم و خوب تصمیم بگیریم. نباید به دیدن کاریکاتور زاینده رود عادت کنیم، بلکه از سراب تا پایاب زاینده رود باید دوباره زنده شود.

خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است / یک فعال محیط زیست

میلاد اصفهان آذرماه است

هم چنین مهدی مقدری ـ عضو و سخنگوی شورای شهر اصفهان در این مراسم اظهار کرد: اگر کارشناسان شهر را موجودی زنده و پویا می دانند، موجود زنده و پویا آسیب هایی دارد. آسیبی که از نظر معنوی و معنوی می تواند بر شهر وارد باشد، این است که در دوره ای به اشتباه هفته نکوداشت اصفهان به اردیبهشت انتقال یافته می شود و در این دوره با کمک و مشورت های بسیار تلاش شد تا به خواسته شهر جامع عمل بپوشانیم و این هفته در اردیبهشت را هفته فرهنگی اصفهان بنامیم، لیکن روز میلاد اصفهان آذرماه هست، نه اردیبهشت.

آیا در شرایط کنونی آب، حقیقت را به مردم نمی گویند؟

یک فعال محیط زیست گفت: خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است که جهت مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید جهت آن

نویسنده کتاب پا به پای زانده رود گفت: نمی دانم آیا با وجود اینکه اوضاع کنونی آب بسیار بد هست، ولی هنوز حقیقت را به مردم نگفته اند. ظاهرا اوضاع آب را جدی نگرفته اند. البته استان هایی در کشور هستند که شرایطی بدتر از اصفهان دارند.

حشمت الله انتخابی شامگاه پنج شنبه در همایش اصفهان و زاینده رود و مراسم رونمایی از کتاب پا به پای زاینده رود، اظهار کرد: هفت درصد حوضه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری و 93 درصد آن در استان اصفهان قرار دارد.

خشکی زاینده رود به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و موضوعی ملی است / یک فعال محیط زیست

وی افزود: کسری آب در بالادست سد بسیار است و حتی می توان گفت اصفهان از چهارمحال نیز زیاد برداشت دارد. ایجاد بند در مسیر رودخانه، حفر چاه در حریم و بستر رودخانه، پمپ، کشت در حریم و بستر رودخانه از تخلفاتی است که باعث کم کردن سطح آب دریاچه در سال های اخیر شده است هست. ایجاد ویلا در میان باغات و فروش آن با تضمین آب زاینده رود نیز بسیار گسترش داشته است و هنوز هم واگذاری این باغات ادامه دارد.

نویسنده کتاب پا به پای زانده رود گفت: بخشی از پرسشها آب بعد از احداث سد به وجود آمد، لیکن توهم زیاد بودن آب را ایجاد کرد. سد می توانست عملکرد درستی داشته باشد و برنامه ریزی درستی را می طلبید. دریاچه سد زاینده رود در سال 72، 25 کیلومتر طول داشته که اکنون بسیار کم کردن یافته است.

27 استان در کشور درگیر خشکسالی هستند

انتخابی ادامه داد: نمی دانم آیا با وجود اینکه اوضاع کنونی آب بسیار بد است ولی هنوز حقیقت را به مردم نگفته اند. ظاهرا اوضاع آب را جدی نگرفته اند. در شرایط کنونی احتمال دارد آب بهداشتی خود را از چاه و آب شرب را از منابع برداریم. این سرزمین، بحران های فراوانی را پشت سر گذاشته و امید است بتوانیم با همکاری همه مردم این ترساندن را به یک وقت تبدیل کنیم.

وی افزود: 27 استان کشور درگیر خشکسالی هستند و از 20 تا 80 درصد با کمبود بارش موجه شده است اند. بخش هایی از 7 استان کشور نیز شرایطی بدتر از اصفهان دارند.

در این همایش از کتاب پا به پای زاینده رود به نویسندگی حشمت الله انتخابی رونمایی شد و محمدعلی موسوی فریدنی ـ اصفهان شناس و مترجم در این برنامه در خصوص این کتاب اظهار کرد: حشمت الله انتخابی زاینده رود را ننوشته هست، بلکه او را زیسته است و گزارشی از سیر درونی آن پیش چشم قرار داده است.

واژه های کلیدی: ارتباط | اصفهان | برنامه | رودخانه | رودخانه | زاینده رود | برنامه ریزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs